קצת עליי

יורם אורזך - מומחה תקשורת נתונים ואבטחת מידע שמי יורם אורזך, ואני עובד בתחום תקשורת נתונים למעלה מ- 25 שנה. תחום מדהים, שמשתנה כל הזמן, וכל שנה, חודש ויום שעוברים מביאים איתם דברים חדשים.

אחרי ארבע שנים בטכניון, שם ביליתי בעיקר בבריכה שרק הוקמה באותם שנים, וגם על הגלשן בים, התחלתי לעבוד באגף הנדסה בבזק, ולאט לאט נחשפתי לתחומים חדשים ומרתקים. זה היה אז SDH, Frame Relay, ADSL, מערכות בקרה שונות, מערכות UNIX ותיקות (מישהו זוכר עוד אם SunOS, Solaris, HPUX או UnixSCO ???).

המשכתי בחברה קטנה שקראו לה Netplus בקבוצה של אלגדפון/לידקום ששם למדתי מה זה לקוחות ומה זה לסיים פרויקטים בלחץ של זמן (לפני זה הייתי בבזק של תחילת שנות ה- 90. היום זו כמובן חברה שונה לחלוטין…). ניהלתי פרוייקטים, טיילתי בכל העולם לתת הרצאות בתחום, הקמתי מאות ואולי אלפי רשתות ומערכות, והגעתי למסקנה שמה שאני הכי אוהב זה לתכנן, להקים ולפתור בעיות ברשתות תקשורת, וגם להרצות. הכי כיף זה לראות אנשים מאירופה, ארה"ב, דרום אמריקה ואפילו ניו-זילנד ואוסטרליה שהיו אצלי בהדרכות לפני עשר ועשרים שנה, ועדיין שומרים על קשר.

 

בלוג אודות תקשורת נתונים ואבטחת רשתות תקשורת נתונים

בבלוג אתמקד במספר נושאים בתקשורת נתונים ואבטחת רשתות תקשורת נתונים. אסביר וארחיב על על הרשתות עצמן, אכתוב על הפרוטוקולים השונים, למה הם מיועדים ואיך הם עובדים. אתייחס וארחיב על תכנון רשתות תקשורת ואתגרי תכנון בהם אנו נתקלים – איך לאבטח רשת תקשורת, איך לתכנן את ה- Data Center, על מה לשים דגש בתכנון רשת אלחוטית ועוד. אתמקד גם בפתרון תקלות ברשתות תקשורת – איך לגשת לתקלה, מהם הכלים בהם ניתן להשתמש, מה זה Wireshark ואיך לעבוד איתו ועוד.

בבלוג יהיו מאמרים טכניים ברמה בסיסית, בינונית וגבוהה, ובקרוב גם הרצאות וקורסים מקוונים בנושאי תקשורת ואבטחת מידע. מוזמנים לקרוא להשתתף ולשתף. 

למעבר לבלוג לחץ כאן

הספרים שלי

לפני כארבע שנים, פנו אלי מהוצאת ספרים באנגליה, עבור כתיבת ספר בנושא Wireshark, וכשנה אחרי הוצאתי את הספר Network Analysis Using Wireshark, שקיבל תגובות מצויינות ומסתבר שגם נמכר לא רע. לינק לספר: 

בספר מוסבר צעד אחרי צעד, איך לאתר תקלות ברשתות תקשורת, החל מהנושאים הפשוטים של "רשת שעובדת לאט", דרך בעיות אפליקטיביות שניתן לאתר באמצעות התוכנה, למשל בעיות HTTP, תקלות ב- DNS, בעיות ברשתות אלחוטיות וגם איתור בעיות אבטחת מידע שניתן לאתר דרך הרשת.

בגרסה הראשונה של הספר הוצאת הספרים הגבילה אותי לארבע מאות עמודים, חשבתי שמספיק, ויצאו ארבע מאות וחמישים. בגירסה הבאה שיוצאת על Wireshark version 2, יגיע לבערך פי שניים מזה, עם דגש מאוד חזק על נושאי ביצועים ברשת, כולל ברשתות סלולאריות, אבטחת מידע, וגם פרוטוקולים שלא היה לי מקום להכניס בספר הראשון.

כל פעם אני מופתע מחדש כמה מידע יש בתחום. מדהים!

מה שגם אהבתי בגישה של הוצאת הספרים זה הגישה של “Cookbook”, שבנוי בצורה של מה לעשות, איך לעשות ובסוף גם איך זה עובד.  לינק לספר:

ככה למשל אם הסברתי צעד אחרי צעד מה לעשות במקרה של "רשת עובדת לאט", אז אחרי זה אני גם מסביר איך עובד TCP, מה זה התופעות השונות שרואים ב- Expert System וממה נובעת כל אחת, עם כניסה לעומק של הפרוטוקולים. כיף.

לינק לספר בגרסה הסינית:

שתי הגרסאות, הראשונה מדצמבר 2013 והשנייה תצא לקראת סוף השנה, מופיעות ב:

https://www.packtpub.com/books/info/authors/yoram-orzach