יורם אורזך

שמי יורם אורזך, ואני עובד בתחום תקשורת נתונים למעלה מ- 25 שנה. תחום מדהים, שמשתנה כל הזמן, וכל שנה, חודש ויום שעוברים מביאים איתם דברים חדשים.

אחרי ארבע שנים בטכניון, שם ביליתי בעיקר בבריכה שרק הוקמה באותם שנים, וגם על הגלשן בים, התחלתי לעבוד באגף הנדסה בבזק, ולאט לאט נחשפתי לתחומים חדשים ומרתקים. זה היה אז SDH, Frame Relay, ADSL, מערכות בקרה שונות, מערכות UNIX ותיקות (מישהו זוכר עוד אם SunOS, Solaris, HPUX או UnixSCO ???).

המשכתי בחברה קטנה שקראו לה Netplus בקבוצה של אלגדפון/לידקום ששם למדתי מה זה לקוחות ומה זה לסיים פרויקטים בלחץ של זמן (לפני זה הייתי בבזק של תחילת שנות ה- 90. היום זו כמובן חברה שונה לחלוטין…). ניהלתי פרוייקטים, טיילתי בכל העולם לתת הרצאות בתחום, הקמתי מאות ואולי אלפי רשתות ומערכות, והגעתי למסקנה שמה שאני הכי אוהב זה לתכנן, להקים ולפתור בעיות ברשתות תקשורת, וגם להרצות. הכי כיף זה לראות אנשים מאירופה, ארה"ב, דרום אמריקה ואפילו ניו-זילנד ואוסטרליה שהיו אצלי בהדרכות לפני עשר ועשרים שנה, ועדיין שומרים על קשר.

בבלוג אתמקד במספר נושאים בתקשורת נתונים ואבטחת רשתות תקשורת נתונים. אסביר וארחיב על על הרשתות עצמן, אכתוב על הפרוטוקולים השונים, למה הם מיועדים ואיך הם עובדים.

אתייחס וארחיב על תכנון רשתות תקשורת ואתגרי תכנון בהם אנו נתקלים – איך לאבטח רשת תקשורת, איך לתכנן את ה- Data Center, על מה לשים דגש בתכנון רשת אלחוטית ועוד.

אתמקד גם בפתרון תקלות ברשתות תקשורת – איך לגשת לתקלה, מהם הכלים בהם ניתן להשתמש, מה זה Wireshark ואיך לעבוד איתו ועוד.

בבלוג יהיו מאמרים טכניים ברמה בסיסית, בינונית וגבוהה, ובקרוב גם הרצאות וקורסים מקוונים בנושאי תקשורת ואבטחת מידע. מוזמנים לקרוא להשתתף ולשתף.