ייעוץ ותכנון רשתות תקשורת

תכנון רשתות תקשורת ארגוניות, כתיבת מכרזים ומפרטים טכניים, שיפור תכנון והכנות ל- HA/DR, ניהול פרויקטים ובדיקות קבלה לרשתות תקשורת קוויות ואלחוטיות.

תכנון הרשת כולל היבטים טכניים, כלכליים ועסקיים וחשוב לעשות אותו בצורה נכונה, במיוחד בנשים האחרונות כשאנחנו עומדים לפני שינויים רבים בתחום, אבל נתחיל בסיפור.

לפני מספר שנים, במערכות מידע של לקוח בינוני הקימו מערכת ERP, ובמסגרת הפרוייקט החליטו לעבור לעבודה בצורה של Terminal clients. המנמ"ר של אותו ארגון פנה אלי, וביקש להשוות בין עבודה ב- Microsoft Terminal Server (כיום RDS) Citrix Metaframe (כיום XenApp). ערכתי בדיקה פונקציונלית של יכולות עבודה במסגרת הנדרש לאותו הפרויקט ובדיקות ביצועים של עבודה ברשת. התוצאות היו ששתי התוכנות נותנות פתרון זהה לחלוטין, כאשר עבודה עם Clients של מייקרוסופט הינה ללא עלות, ועבודה עם Clients של Citrix הינה בעלות של 500$  לרישיון, ועבור 500  משתמשים באותה התקופה כמאתיים וחמישים אלף דולר.  במילים פשוטות כמיליון שקל מול חינם. התוכנה שנבחרה הייתה של Citrix ובסוף במאמר תגלו למה..  

מבחינה טכנית, התכנון כולל היבטים שונים כמו מבנה הרשת המקומית, רוחבי פס נדרשים, איזה קווי תקשורת לקחת, איך לתכנן שרידות וזמינות בצורה נכונה, איזה תוכנות לרכוש ועוד.

מבחינה כלכלית צריך לשים לב האם אנו רוכשים את מה שאנחנו באמת צריכים ולא את החלומות שמוכרים לנו. צריכים להבין טוב את מודל הרישוי לציוד שאנחנו רוכשים, ואיך לא להגיע למצב שנשלם עכשיו בזול ובעוד כמה שנים מאוד ביוקר, ולבדוק איזה חומרה ו/או תוכנה יענו על הצרכים שלנו (ולא על הצרכים של מי שמוכר לנו..)

מבחינה עסקית, האם המערכות שנרכוש מתאימות לצרכי העסק? האם תכננו מנגנוני שרידות מתאימים? האם נתמוך בשירותים עתידיים? אביא מספר דוגמאות. האם רשת התקשורת מתאימה לצרכי העסק אומר למשל אם נרצה ליישם מערכות IoT  עם מאות ואלפי חיישניםף הםא יהיה לאם לחבר את כולם? בנושא שרידות למשל, מהי רמת השרידות שאנחנו צריכים, כלומר במקרה של תקלה, האם אנחנו רוצים להמשיך לעבוד כרגיל או אם המערכות יחזרו לעבוד אחרי מספר שעות זה מספיק לנו? ההבדל בינהם יכול להכפיל את המחיר. האם בעוד שנה-שנתיים כשנרצה להכניס מערכות וידאו באיכות גבוהה, האם הרשת ורכיבי הרשת יתמכו בכך? האם ניתן לרכוש היום מה שצריכים היום ולהרחיב בהמשך במידת הצורך?

והתשובה של אתו המנמ"ר בדוגמא שהבאתי הייתה פשוטה וחכמה. מה שהוא אמר לי זה שהעובדות הן 1) שחברת האם שלו עובדת עם Citrix ו- 2) שעלויות פרויקט ה- ERP שהוא מכניס הן כחמש מיליון דולר. אם הוא יעבוד עם מייקרוסופט ויחסוך מאתיים וחמישים אלף דולר, אף אחד לא ישים לב וגם לא יגיד לו תודה, אבל אם יהיו בעיות יורידו לו את הראש כי הוא לא עובד כמו חברת האם. לעומת זאת, אם הוא ירכוש Citrix clients במאתיים וחמישים אלף דולר במסגרת פרויקט של חמישה מיליון דולר אז הוא עובד למדיניות הארגון, וביחס לפרויקט זה כסף קטן, ואף אחד לא ישאל שאלות..