אופטימיזציה של רשתות תקשורת

אופטימיזציה משמעותה שהרשת תעבוד בצורה יעילה, גם מבחינה טכנית וגם מבחינת עלויות. תכנון רשת נכון, טכנית ותקציבית יביא את הארגון לעבודה יעילה יותר, בעלויות נמוכות יותר.

חברת תוכנה צעירה וסימפטית, שפיתחה אפליקציה לסמארטפון שניגשת לחוות משחקים בארץ, לקחה קווי תקשורת בינ"ל לאירופה ולארה"ב, אצל שני ספקי תקשורת מובילים. מטרת הקווים להוריד את ה- Delay בין הסמארטפון בחו"ל לחווה בארץ. בבדיקה רציפה של ה- Delay, מסתבר לנו שבגישה רגילה דרך האינטרנט אנחנו מקבלים Delay לא פחות טוב, ובד"כ יותר טוב, מגישה דרך הקווים הבינלאומיים בעלות של עשרות אלפי ₪ לחודש. היתרון בקווים בינ"ל הוא כמובן התחייבות לזמינות גבוהה, והשאלה כאן היא האם זה שווה עשרות אלפי ₪ לעומת אלף-אלפיים ₪ לחודש? התשובה בסוף..

במקרה נוסף נתקלתי כאשר חברה שפיתחה מערכת בפריסה על רשאפליקציה מעל רשת לווינית החליטה להשתמש  ברשת Inmarsat שמחייבת לפי כמויות המידע שמעבירים על הרשת. בפיילוט הפעילו את הרשת, ולא הבינו למה קיבלו חשבון של אלפי דולרים כאשר לא העבירו כמעט מידע. בדיקת Wireshark קצרה גילתה שהם עבדו באפליקציה מעל TCP וכדי לשמור על ערוצים פתוחים הם החליטו לשלוח כל כמה שניות הודעות TCP Keep Alive, ועל זה הם שילמו ביוקר. הפתרון היה לשנות את ה- Counters של TCP שישמור על Connection פתוח לזמן רק, להתאים לכך את הודעות ה- Keep Alives שישלחו בתדירות הרבה יותר נמוכה. חוזסר תשומת לב שעלה ביוקר..

ומשהו משעשע לסיום. לפני מספר שנים, בפריימריז של אחת המפלגות הגדולות בארץ, הפעילו קלפיות מעל רשת סלולרית שעוד הייתה דור 2.5-3 (תלוי באזור קליטה). בקלפי מסוימת, באזור בו הייתה קליטה בעייתית הצבעה לקחה מספר דקות, כלומר מרגע שפתחו את הקלפי לפי למצביע ועד שהוא הצליח לסיים את הבחירה לקח מספר דקות. בצהריים הגיע כמות גדולה של מצביעים, נוצרו תורים גדולים והבלגן חגג. בבדיקת Wireshark קצרה מסתבר שה- Delay על הסלולר היה כ- 400mS, ובתהליך ההצבעה עברו כ- 100 Packets בין הקלפי לשרתים. כמובן שלהעביר 100 Packets שלכל אחת לוקח כחצי שניה זה כמעט דקה, תוסיפו קצת עומס על הרשת, שגיאות ונפילות, וקובלנו מצביעים עצבניים. הפתרון היה פשוט לשבת עם איש התוכנה, לצמצם אם כמות המידע העובר (הורדנו לכ- 20Packets להצבעה), והפקק השתחרר. בתחקיר שערכתי לאחר מכן מסתבר שהדגמת התוכנה לאותה המפלגה הייתה על השוחן בחדר הישיבות עם חיבורי LAN ישירים ב- Delay של פחות מ- 1mS.

ובתשובה לשאלה עם חברת התוכנה – הנושא עדיין בבדיקות. והבדיקה היא האם מוכנים לקבל שרידות נמוכה במעט בעבודה מול האינטרנט מול חסכון של עשרות אלפי ₪ לחודש? התשובה היא בעיקר עסקית, לא טכנית.