בדיקות רשת תקשורת

בדיקת ביצועים של יישומים ברשת, בדיקות איטיות, בדיקות קווי תקשורת, כל מה שצריך כדי שרשת התקשורת בארגון תתפקד. בדיקות באמצעות כלי SNMP, כלי Telemetry ו- Wireshark.

לפני מספר שנים, בבדיקת רשת מצלמות אבטחה ברזולוציה גבוהה מאוד (ניטור של מערכת כבישים ראשיים), האנשים בחדרי הבקרה שמדי פעם הם רואים "קפיאות" בווידאו. בבדיקות על המתגים ברשת לא נמצאו שגיאות או עומסים, כל החיבורי היו תקינים, רוחב הפס לכל מצלמה היה 1G ובין המתגים 10G, כל החיבורים בין המתגים בסיבים אופטיים, בקיצור, רשת תקינה לחלוטין. מה הסתבר? בבדיקת Wireshark, בכלי שנקרא TCP Stream Graphs, רואים את ה- Video Frames (I/P Frames), כאשר מדי פעם רואים "בריחה" של Frame  בכ- 50mS. מה שהספיק לבקרים מנוסים לראות עיוותים בתמונה. בבדיקה מול בית התוכנה נמצא באג בתוכנה שטופל.

בדיקת הרשת יכולה להיות בעקבות משתמשים שמתלוננים על עבודה איטית, בעקבות מערכות שמגיבות לאט או לא מגיבות בכלל, בגלל עיוותי בקול או תמונה בשיחות וידאו או שיחות טלפון ועוד. במטרה בבדיקת הרשת היא "למצוא את האשמים", וכהערה חשובה רק אוסיף שלא תמיד ה"אשמה" היא על רשת התקשורת, אפשר להגיד אפילו שבד"כ הבעיה היא במקום אחר, אבל צריך לבדוק ולראות מאיפה הבעיה מגיעה.

כלי הבדיקה הם רבים. לניטור לאורך זמן נוכל להשתמש בכלי SNMP – תוכנות כמו SNMPc, Solarwinds NPM, PRTG ועוד. לניטור סטטיסטיקות של מי מעמיס את הרשת ברמת כתובות ופרוטוקולים נוכל להשתמש בכל Netflow/IPFix כמו Solarwinds NTA, PRTG ואחרים. קיימים גם כלים לניטור כתובות IP ברשת, כלי מיפוי, וכל זה לפני שנכנסנו לכלי ניטור על אפליקציות ושרתים.

כדי לאתר תקלות, עבודה איטית, בעיות ניתוקים, גישה למערכת ועוד בעיות ותקלות רבות שלא רואים במערכות הסטנדרטיות שציינתי, נצטרך תוכנה שקוראת את המידע העובר ברשת, ולשם כך כמובן נשתמש ב- Wireshark שהינו נתח פרוטוקולים, ונוכל לעקוב אחרי המידע העובר ברשת ולאתר את הבעיות.

כבעל ניסיון של שלושים שנים בתחום, עם מאות ואלפי בדיקות רשת ואנליזות, ספרים שפרסמתי בתחום ונמכרים בעולם בראש רשימת הספרים בתחום, אשמח לעזור ובמקרים של בעיות איטיות, התנתקויות או ביצועים, וכן בחשד לפריצות לרשת ובעיות אבטחה, אשמח לעזור לכם באיתור הבעיה.