מערכות ניטור ובקרה

החלטה על סוג מערכת וטכנולוגיה, כוללת מערכות מבוססות SNMP/IPFix, מערכות Visibility ומערכות מבוססות Streaming Telemetry, וכן יישום ואינטגרציה לכל מערכת שתבחרו.

כדי לדעת מה קורה אצלכם ברשת התקשורת, לאתר בעיות וצווארי בקבוק,  ולצפות קדימה אם עומדות לקרות בעיות כלשהן, נדרש השימוש בכלי בקרה לרשת.  יש בשוק כלים ומערכות רבות, מיצרנים שוני ובמחירים שונים, החל מכלים חינמיים (Open Source) ועד למערכות בעשרות ומאות אלפי שקלים, ורציתי כאן להרחיב קצת בנושא ולתת מספר כללים מה  מתאים לארגון שבו אתם נמצאים.

אתחיל בעיקר. במערכת שליטה ובקרה (שו"ב) כמו בהרבה מערכות, ככל שהמערכת מורכבת יותר עם יכולות גבוהות יותר יש לה נטייה להיהפך לפיל לבן מהר יותר. במערכות בקרה זה נכון במיוחד כי יסרו לכם שהיכולות הן מדהימות, וזה נכון, אבל לא יספרו לכם על מורכבות ההפעלה ועל כוח האדם (המאוד מקצועי) הנדרש כדי להגיע ליכולות אלו. וכאן חשוב להיות חכמים, לגרום למערכת הבקרה לשרת אותכם ולא להיפך.

המערכות המסורתיות הינן מערכות מבוססות SNMP/NetFlow כדוגמת Solarwinds NPM/NTA, PRTG, ManageENgines OpManager, IPswitch WhatupGold ורבות אחרות. היתרון כאן הוא בטכנולוגיה ותיקה ויציבה, הגדרות פשוטות יחסית, מפות נוחות ועוד. החסרון הוא זמני דגימה שברוב המערכות הם כל חצי דקה עד דקה, מה שלא נותן לנו תמיד רזולוציה מספיקה. כאן אנחנו מדברים על מערכות החל ממערכות קוד פתוח חינמיות שדורשות יותר עבודת אינטגרציה ועד למערות של עשרות אפי דולרים ויותר.

סוג אחר של מערכות הן מערכות Visibility, שבהן אנחנו אוספים מידע באמצעות Probes ממספר מקומות ברשת, מנתחים את המידע, ומציגים לנו את הנתונים. כאן יש בד"כ גם מערכות מומחה שינתחו את הנתונים הגולמיים וייתנו לנו אתראות על ביצועים ברשת, ביצועים של האפליקציות, תקלות ועוד. הבעיה כאן שמדובר על מערכות יקרות מאוד, ברמה של מאות אלפי דולרים, אולם גם כאן יש ירידה משמעותית במחירים בשנתיים-שלוש האחרונות.

וסוג אחרות של מערכות מהשנים האחרונות הם מערכות טלמטריה, הדור הבא של מערכות בקרה כפי שהיצרנים קוראים לטכנולוגיה, כאשר מערכות הבקרה מקבלות נתונים שנשלחים מהציוד ב- APIs סטנדרטיים, בזמני דגימה שיכולים להיות גם במילי-שניות, ומציגות לנו כל נתון שנגדיר. כל היצרנים המובילים תומכים בטכנולוגיה זו בשנים האחרונות, וקיימות גם מערכות קוד פתוח רבות.

אז לפני שאתם מחליטים לאיזה כיוון ללכת נוכל לעזור לכם בבחירת המערכת שמתאימה לכם, ובהמשך גם באינטגרציה המלאה בארגונכם.